ראשי

קופירייטינג

תוכן שיווקי

רשתות חברתיות

כתיבה עיתונאית

סטוריטלינג

מיקרו קופי

כתיבה פוליטית

בלוג

כתיבת נאומים – דברים שכדאי לדעת

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
כתיבת נאום שונה מכתיבת תוכן לקריאה. הטקסט צריך להיות פשוט יותר ובעל מסר אחד מרכזי. כמו כן, כושר הריכוז בעת האזנה לעומת קריאה צריך להיות גבוה יותר. לא כל כותב תוכן, גם אם הוא מומחה בכתיבת תכנים לקריאה, יוכל להתמודד עם המשימה של כתיבת נאומים. הדבר הראשון שבו צריך להתמקד טרם כתיבת נאומים הוא להבין באופן חד משמעי מה מטרת הנאום.

כתיבת נאומים - מטרת הנאום

נאום טוב חייב שתהיה לו מטרה ברורה. אם זה נאום הספד הוא חייב לרגש, אם זה נאום פוליטי הוא חייב לסחוף, אם זה נאום שבא להציג דעה שונה משל האחרים הוא צריך לשכנע וכך הלאה. כתיבת נאומים מצריכה הבנה עמוקה במטרה שלשמם הם נכתבים ובאופן שבו יוצגו הדברים. כמו שהמטרה חשובה כך גם היכרות עם קהל השומעים.

כתיבת נאומים - הקהל

קהל שמקשיב לעומת אדם שקורא טקסט, חייב להתחבר אישית למקריא הנאום. כדי ליצור את החיבור הזה חשוב שהוא יקרה בשניות הראשונות של הקראת הנאום מול הקהל. כדי לדעת כיצד ניתן לגרום לקהל להזדהות עם מה שנאמר בנאום צריך להבין מי הוא קהל המקשיבים לפרטים: גילאים – סטודנטים, צעירים, בית אבות, תלמידי חטיבת ביניים, יזמים וכו'. מה תחום הידע שלהם בנושא – האם הם בקיעים בו לפחות כמו מקריא הנאום או שיש צורך להסביר ולפרט את מרבית המושגים. מה סיבת ההקשבה – נקלעו לסיטואציה במקרה, באו כדי לצפות מקרוב באישיות מפורסמת או כדי ללמוד על הנושא. כיצד להתחבר אליהם – מה דעותיו של הקהל בנושא וכיצד לגרום לו להתחבר לדעות המוצגות בנאום. אלה הן רק חלק מהשאלות עליהן צריך לענות בתהליך כתיבת נאומים שבעזרתן ניתן יהיה להגיע לנאום המתאים לקהל היעד.

כתיבת נאומים - פתיח

כפי שכבר ציינו, הפתיח של הנאום חשוב לחיבור רגשי עם הקהל. הביטוי "אין שני לרושם ראשוני" רלוונטי במיוחד במקרה הזה ולכן אם הפתיח של הנאום לא יהיה חזק מספיק, הקהל לא יקשיב ביתר התעניינות להמשכו ואף עלול ליצור אנטגוניזם כלפי הנואם. נאום איכותי נמדד על פי הפתיח שלו כאשר פתיח יכול לכלול שאלה פרובוקטיבית, משפט או ציטוט מרגשים ואפילו סיפור או בדיחה קצרים יכולים להספיק ליצירת החיבור הראשוני עם הקהל.

כתיבת נאומים - גוף הנאום

מומלץ מיד לאחר הפתיח הקצר לעבור לגוף הנאום. המטרה היא להגיע לנקודה ולתאר את מטרת הנאום כבר מההתחלה כדי ליצור עניין באופן מיידי ולא לנסות לסקרן או למשוך את הקהל עד לסיום הנאום כדי לספק את עיקרי התוכן של הנאום. לעתים רחוקות זה בהחלט מצליח כשמגיש הנאום וכותב הנאום בהחלט עושים עבודה מצוינת אך ברוב המקרים זה בסך הכל גורם לקהל להשתעמם.

כתיבת נאומים - חזרה על מילות מפתח

כן, גם בכתיבת נאומים בדומה לכתיבת מאמרים (למי שהנושא מוכר לו), חשוב לחזור על מילים/ביטויים מסוימים כדי לחדד ולהקל על העברת המסר אל קהל. נאום פוליטי למשל יכלול פעמים רבות את הסלוגן של הנואם כמו למשל "ביבי תשתפר" ו-"די!" שלקחו חלק במחאת האוהלים הגדולה וכך הוטמעו היטב בזכרונותיהם של המאזינים.

סדר וראשי פרקים

בדיוק כמו בקריאה, הסדר, החלוקה לסעיפים והפרדה בין נושאים חשובה, לא פחות מכך חשוב גם הסדר בהקראת הנאום. כאשר הוא מסודר ומחולק לפי נושאים, סעיפים ותתי סעיפים, רמזים ועוד וכל זה בצורה פשוטה וברורה יהפכו את הנאום לבלתי נשכח והחיבור הרגשי אליו יהיה חזק יותר.

מבנה המשפטים

חשוב לשים לב לכל משפט בנפרד בעת כתיבת הנאום וחשוב שסדר המילים יהיה מדויק ושהמשפטים יהיו כמה שיותר קצרים אחרת הם פשוט יבלבלו את השומעים. הדרך הטובה ביותר לבדיקת המשפטים בכתיבת הנאום היא להקריא אותם בקול ולהקליט את זה. אם המשפט נשמע טבעי וברור סימן שהוא נכתב בצורה נכונה אך אם המשפט מתארך יתר על המידה ומתחילתו ועד סופו מתפספסת הפואנטה שלו, כדאי לנסות להקריא אותו בקול, שוב במילים פשוטות יותר, נושא אחד ברור ועם כמה שפחות תיאורים מיותרים. דוגמא למשפט שאינו כתוב בצורה נכונה לנאום: בביתו של דויד הירקן משכונת התקווה, שנלחם במלחמת ששת הימים כשריונר בחטיבה 401 יש מרפסת ענקית עם נוף מדהים.

בדיקת הטקסט

לאחר שהנאום מלוטש, מסונן ומחוזק, חשוב לבצע את הנאום מספר פעמים מול מצלמה או מראה ולנסות להרגיש האם ההגשה היא אכן ההגשה הנכונה לנושא של הנאום. נאום, להבדיל מטקסט, צריך להקריא בצורה שתשמע טבעית ככל הניתן וכך תשפיע על קהל השומעים. ייתכנו מילים שבכתיבה נראות טוב אך כשקוראים אותן בקול נשמעות פחות מתאימות, פחות טבעיות ומאוד מלאכותיות ובזאת יגרמו לנואם להישמע מזוייף או רובוטי וזה יפספס לחלוטין את המטרה של הנאום.

רוצה טיפים ומדריכים בחינם?

הניוזלטר שלנו מתומצת, לא שיווקי ומגיע אחת לחודש

* אל דאגה, לא נחפור לך