ראשי

קופירייטינג

תוכן שיווקי

רשתות חברתיות

כתיבה עיתונאית

סטוריטלינג

מיקרו קופי

כתיבה פוליטית

בלוג

כתיבת פוסטים לפייסבוק – שלב אחרי שלב

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin

תחום הקידום בסושיאל הפך למקצוע מבוקש במיוחד. כתיבת פוסטים זו משימה לא פשוטה שכדי לקבל תוצר מצויין חשוב להחזיק ניסיון רב, הבנה בתחום, הבנת הפסיכולוגיה שמאחורי גלישה וצרכנות באינטרנט, יצירתיות ומקצועיות בפרסום ברשתות החברתיות. והכי חשוב – כדאי להבין מהו פוסט בפייסבוק לפני שניגשים לכתוב אחד. כתיבת פוסטים לפייסבוק יכולה להתפרש למספר סוגים: תמונה עם טקסט קצר, כתבה (טקסט ארוך), מודעה שיווקית ועוד. לכל אחד מהם נצטרך לגשת מזווית אחרת כדי להבין כיצד לכתוב אותם כשהבסיס לפני תחילת כתיבת פוסטים לפייסבוק הוא הצבת המטרה שלשמה הוא נכתב.

1. כתיבת פוסטים לפייסבוק - מה המטרה?

מטרה של פוסט בפייסבוק לבעל עסק בתחום המזון המהיר תהיה שונה לגמרי מפוסט המיועד לפרסום שירותיו של עורך דין או לצורך תרומת בגדים לדוגמא. תמיד חשוב להבין מה הדרישה שלנו מאותו קורא שיפגוש את הפוסט שלנו צריך לעשות כדי שאנחנו נדע שהמטרה הושגה: להשאיר מספר טלפון, להתקשר, להיכנס לאתר, להזמין משלוח, לשתף עם חברים וכו'. ברגע שנדע מה המטרה יהיה לנו קל יותר לעבור לשלב הבא – פנייה בשפתו של קהל היעד.

2. כתיבת פוסטים לפייסבוק - מי הקהל שלנו?

לצורך הדוגמה, נניח שהמטרה של הפוסט שלנו היא להביא תנועה לאתר שלנו בתחום האופנה המיועדת לנשים צעירות ובנות נוער. בזכות הכרה מעמיקה עם הקהל אליו אנחנו פונים אנו יכולים להסיק בקלות, בהתאם לדוגמא שציינו, שכדי לגרום לנשים צעירות להיכנס לאתר האופנה שלנו לא נזדקק להסבר על איכות הכותנה מהם מיוצרים הבגדים, או הסבר על פריסת התשלומים הנוחה שלנו, או בהסבר על איך עושים שופינג באינטרנט. לקהל מסוג זה ראוי לדבר יותר ביצירת אווירה בפוסט. זאת אומרת, כמה שפחות טקסט וכמה שיותר תמונות אותנטיות בדגש על האווירה שנרצה ליצור. אם הדוגמא לא ברורה לכם מספיק, אתם יכולים להיכנס לכל עמוד פייסבוק בתחום האופנה ולראות שרוב השיח מתבצע בוידאו/תמונות סטילס יחד עם טקסטים קצרים המניעים לפעולה פשוטה: לצפייה בכל הדגמים החדשים לחצי כאן ; הזמיני עכשיו מהקולקציה החדשה ; לחצי כאן לקבלת ההטבה וכו'. בעת כתיבת פוסטים לפייסבוק, ההבנה מי הוא הקהל שלנו היא קריטית כדי שנוכל לדבר אל הצרכים שלו, להראות לו יתרונות רלוונטיים למוצר או השירות אותו אנחנו מפרסמים, והכי חשוב, הוא יתחבר לפוסט שלנו בגלל שפשוט הסברנו לו בצורה שהוא מבין הכי טוב. השלב הבא בכתיבת הפוסט הוא המצאת הרעיון.

3. כתיבת פוסטים לפייסבוק - קריאייטיב

לא כל כותב תוכן ידע כיצד לפצח קונספט לקריאייטיב ובטח שלא כל בעל עסק שמנסה לפרסם את עצמו לבד. אך תחילה נפרט את המושגים: קריאייטיב – הרשתות החברתיות ובעיקר הפייסבוק פשוט מלאים באינסוף תוכן שיווקי. כדי לגרום לקהל היעד שלנו לשים לב דווקא לפוסטים שלנו חשוב לגעת בו מזווית קצת שונה משל האחרים כדי שהוא ישים לב אלינו. מכאן נובע הצורך בקריאייטיב, ביצירתיות שתגרום לפוסט שלנו להיות בולט, משכנע ומרגש יותר משל כל האחרים בתחום שלנו. בריף – כחלק מההכנה לתהליך כתיבת פוסטים לפייסבוק, נהוג ליצור בריף, מסמך המסכם את כל הנתונים הטכניים הנחוצים לכתיבת הפוסטים. בעזרת המסמך, במידה והוא כתוב בצורה מפורטת ועניינית, גם אדם שאינו מכיר את העסק, יוכל לכתוב פוסטים מדהימים ומשכנעים. קונספט – הבחירה שלנו בדרך בה נרצה לגשת לקהל היעד שלנו. מנהלי תוכן מקצועיים נוהגים ליצור מגוון קונספטים לכל מסע שיווקי בפייסבוק בעיקר אם מדובר בקהל יעד מגוון. הקונספט השיווקי יכול להיות שטותי וילדותי,או בכלל שקט וענייני, הכל תלוי בזהות של המותג/העסק שאותו מפרסמים וכיצד ניתן להיות מבודלים מהמתחרים

4. כתיבת פוסטים לפייסבוק - מה כותבים?

הדבר האחרון אותו חשוב לדעת לפני שמתחילים לכתוב את הפוסט הוא מה ייעשה עם הפוסט. פוסט שיפורסם בדף הפייסבוק שונה לגמרי ממודעה שתפורסם באמצעות קידום ממומן. פוסט שמתפרסם בעמוד צריך להיות כמה שפחות שיווקי וכמה שיותר קליל ואינפורמטיבי, אחרת איזו סיבה יש למישהו לקרוא אותו או מלכתחילה לעקוב אחרי עמוד הפייסבוק העסקי שלנו? לעומת זאת, מודעה לקידום ממומן חייבת לעמוד במגוון הרגולציות של פייסבוק. אי ציות למדיניות הפרסום עלולה לגרום לסגירת ומחיקת חשבון המודעות העסקי. אם אתם יודעים מה עליכם לכתוב, כל מה שנשאר הוא פשוט לכתוב, לפי הדגשים בבריף, לפי הקונספט שאומץ לצורך הקריאייטיב וכו'. אחרי שהתוכן נכתב, נשאר רק להפוך אותו למושלם.

5. כתיבת פוסטים לפייסבוק - ללטש את התוכן

זה לא משנה אם זה פוסט אורגני המיועד למעורבות בלבד בתחום ימי הולדת לילדים או מודעה ממומנת לאיסוף לידים בתחום הנדל"ן, הפוסט צריך לעבור בדיקה וסידור קפדני כך שהסדר שבו הוא כתוב, האופן שבו הוא ימשוך תשומת לב, ההנעה לפעולה תשדר את הצורך הנכון להשגת המטרה, ושהוא עומד בכל התנאים לפי קו המותג יהיו כולם מושלמים ככל הניתן. אם עד השלב הזה כתיבת פוסטים לפייסבוק הייתה בעיקר יצירתית, כאן חשוב להיכנס לצד הטכני והפסיכולוגי שלו כדי שהפוסט באמת יהיה מושלם.

רוצה טיפים ומדריכים בחינם?

הניוזלטר שלנו מתומצת, לא שיווקי ומגיע אחת לחודש

* אל דאגה, לא נחפור לך