מה זה סטוריטלינג?

שאלה – אתם אוהבים סיפורים? סיפורים שמלמדים, שנותנים ערך. ומה עם סיפורים שגורמים לכם לחייך ולהישען לאחור עם תחושת סיפוק? אני משער שגם אלו מתקבלים בדלת פתוחה. האמת היא, שאתם לא לבד. מאז ערש הציביליזציה, אומנות הסיפור – סטוריטלינג, הייתה כלי עוצמתי שמניעה אנשים קדימה, מעבירה להם מידע ומחברת ביניהם.

סיפור טוב הוא סיפור שפורט על נימי הרגש, חודר כל הססנות, סקפטיות או ספקנות וגורם לנו להחליט לעשות מעשה. בן אם זה לחלום, להשיג מטרה או אפילו לקנות. השאלה מתבקשת לכך היא למה. והסיבה מתחלקת לשלושה. הראשונה היא שסיפור במהות שלו, נועד להעביר לנו מידע, לסחוף אותנו ולאגד אותנו תחת סביב רעיון, אידיאה או רצון משותף כדי שנוכל להפיק מכך תועלת. הסיבה השנייה היא כי אנחנו משתמשים בסיפורים, או אם תרצו כלי הסטוריטלינג, מאז שאנחנו זוכרים את עצמנו – בין אם זה על ידי קריאת ספרים, מגילות וציור קיר. וגם בסיפורי עם, התנ"ך או אפילו סיפור שאבא, אמא, סבא או סבתא חלקו איתנו. כך שאם תבחנו את זה לעמוק תמצאו שסיפורים, מצויים ב די. אן. איי שלנו. והסביבה השלישית היא כי מחקרים מראים שסיפור גורם לנו, בני האדם, לזכור יותר טוב  וגם לפתח אמפתיה. כך שאם נשתמש בכלי הסטוריטלינג לסיפור מותג, נאום מעלית, פוסט או אפילו מייל -נוכל לחדור לקהל היעד שלנו, להעביר לו מסר פרסומי בצורה שהוא לא התנער ממנה, אך גם לגרום לו לזכור את העסק או השירות שלאנו מציעים לו עם תחושות של שייכות, אמפתיה והערכה.

מה זה סטוריטלינג?

אוהבים סיפורים? מעולה, אתם לא לבד. מאז ערש הציליויזיה, אומנות הסיפור הייתה כלי עוצמתי שמניע אנשים קדימה. 

סיפור טוב, הוא כזה אשר פורט על נימי הרגש, וגורם למושא לדמיין/ לפנטז/ להתרפק על העבר וכו' כדי לסחוף אנשים ולשכנע אותם. הסיפור, מאגד אותם סביב רעיון או חלום משותף. אך בעיקר מניע אותם לבצע פעולה.

כיום אומנות הסיפור חדרה לליבו הנוקשה והלוגי של העולם העסקי ועיצבה אותו מחדש. ערכו של הסיפור הוכח כאפקטיבי בשל כולתו  חודר לקהל היעד והוא אינו מסונן, בניגוד לשיווק המסורתי שאליו הוא כה הורגל. מאחר וסיפור, יוצר קשר רגשי ואישי עם קהל היעד. ערך שגורם לו לבצע רכישה

"בסיפור אני מוצא את עצמי מרגיש קשר מסוים עם הקורא, עם אנשים, עם זרים..."
"בסיפור אני מוצא את עצמי מרגיש קשר מסוים עם הקורא, עם אנשים, עם זרים..."

מה עושה סטוריטלר?

תפקידו העיקרי של סטוריטלר הוא לכתוב תוכן שיווקי בצורה סיפורית. סטוריטלינג או בשמו האחר, אומנות הסיפור מסייעת לפרוץ מחסומים קוגנטיבים אצל קהל המטרה אשר נעשה אדיש לפרסום, שאפף אותו מכל כבר. ובו בעת ליצור בידול מן המתחרים בצורה מובנת, חוויתית וברורה.  

סטוריטלינג היא למעשה קפיצה אבולוציונית שמחברת בין ההתנהגות הפנים ארגונית של החברה לבין הסיפור התדמיתי שלה, שמשקף את הארגון בצורה הטובה ביותר. 

כל תכליתו הוא לסייע לארגונים, עסקים, מוסדות ופרסונות ליצור מסר אחיד ומשמעותי שנועד להניע לפעולה את קהל היעד על בסיס מניעים רגשיים. ולשם כך נדרשת בקיאות במגוון תחומים משיקים אשר בניהם ניתן למצוא – מיתוג, תוכן שיווקי, התנהגות פנים ארגונית, קופירייטינג, מיקרו קופי, רטוריקה, טונציה ודיבור עם קהל. NLP, כתיבה שכנועית, מיתוג עסקי ופסיכולוגיית צרכן. 

כלל הכלים והיכולות הללו מסייעות לשווק כל עסק. כן, זה בכלל לא משנה אם העסק שלך עוסק בתיאטרון, אפיית לחם או בפתיחת סתימות ביוב, סטוריטלינג הוא כלי שבאמצעותו ניתן למתג כל עסק בצורה נכונה אשר מבדלת ויוצקת ערך מוסף שמניע לפעולה את הגולשים והלקוחות.

מה התהליך?
הבנת הצרכן

לפני כל כתיבה סיפורית יש צורך להבין למי כותבים. ולכן השלב הראשון מורכב משתי פעולות, מחקר על קהל היעד, על המוצר ועל המתחרים לצד תשאול טלפוני. כדי לייצר תמונה רחבה על המוצר או החברה ולא לפספס היבטים חיוניים. 

חשיבה מחוץ לקופסא

סטוריטלינג מתחבר אל הגולש מהמקום הראשון שסיקרן אותו וריתק אותו – סיפור. מדובר על דמיון, מניעים רגשיים ופסיכולוגים. את הכלים אנו רותמים לטובת חשיבה על סיפור עסקי חד, קולע ובעיקר מעניין ויוצר רגש. רגש שמאפשר ליצור חיבור עם העסק, המותג והאישיות. בשלב הזה – אנו חושבים על התפאורה, חוזקות העסק, וכיצד לחבר את הכל למקשה אחת שלא תאפשר לגולש להתעלם. 

סטוריטלינג משכנע

לאחר שהבנו את המניעים של הגולשים, הכאבים שלהם ונקודות התורפה. ולצד זה הבנו מהן החוזקות והיתרונות שניתן להבליט – אנו נגשים למלאכת הסטוריטלינג. 

כתיבה סיפורית, מרעננת וממחברת שיוצרת חיבור רגשי עם הקוראים כדי להניעם לפעולה. 

קצת מידע לפני הרכישה

לא. סטוריטלינג נכתב במייוחד על העסק והותאם עבור קהל יעד ספציפי בהתבסס על פילוח עמוק. ולכן הוא תמיד אישי. בסופו של יום, קהל היעד יבחין בין תוכן מועתק לבין כזה שלא והוא גם יגיב לכך בהתאם. עניין שכל פרסומאי, מתרחק ממנו כמו מאש.

בהתאם לחוזה המסירה. 

בהתאם למוצר או לחוזה שנחתם.

המחיר משתנה בהתאם לטיב העבודה, הנישה וכמות המחקר הנדרשת.

לא. איפיון שפה, נערכת בשלב הקמת העסק בדרך כלל. עוד כאשר החזון של העסק נרמים ביחד עם ההבטחה הפרסומית. תמיד ניתן לנסח אפיון חדש או לרענן אחד קיים, אך עבודה מסוג זה כרוכה בזמן ומשאבים וע"כ גם מתומחרת במחיר.

לא. סטוריטלינג שונה מכתיבה לקידום אתרים במרכיביו, ועל כן לא כולל בתוכו מילות מפתח. אלא מסר שמבטל חסמים ומתחבר לקורא מחיבור רגשי.

במסגרת החוזה ניתן לערוך תיקונים בתוכן הסיפורי עד פעמיים מקבלת המוצר. אך לא ניתן לשנות את כלל התוכן הנכתב לאחר שהוא כבר אושר מול הגורם המזמין, קודם לכן.

הקבלה תגיע מטעם Com &  Sense או על שם אביחי תקשורת.

לאחר שהתוכן הוזמן ואושר, לא ניתן לשנות את הסטוריטלינג שנכתב. 

לא. העניין דורש זמן ואיננו רוצים לעשות טעויות מחפיזון. 

ההיגיון אומר, שאנחנו צריכים לדבר